Karthehadaschath: распятый и воскресший

АнтиНОЭ - Форум единомышленников
Текущее время: 28-03, 16:50

Часовой пояс: UTC + 3 часа




Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 2 ] 
Автор Сообщение
СообщениеДобавлено: 29-10, 14:41 
Не в сети
Буря в пустыне
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 29-05, 09:29
Сообщения: 6025
Пока выкладываю текст на белорусском языке, затем выложу перевод (надо перевести сначала).


Цитата:
Дзень памяці. Як сталіністы знішчылі маю сям’ю
29 октября 2009 Общество

Кастусь ЛАШКЕВІЧ, ТUT.BY


72 гады назад, у ноч з 29 на 30 кастрычніка 1937 года ў сутарэннях мінскай унутранай турмы НКВД - "амерыканкі" былі растраляныя 103 беларускія інтэлектуалы. Літаратары Алесь Дудар, Міхась Чарот, Ізі Харык, Платон Галавач, Міхась Зарэцкі, наркамы асветы Аляксандр Чарнушэвіч і юстыцыі БССР Максім Ляўкоў, рэктар БДУ Анані Дзякаў... Вусцішную праўду і растрэльны спіс у Архіве прэзідэнта РФ за подпісамі Сталіна і Молатава некалькі гадоў назад адшукаў Леанід Маракоў - пляменнік растралянага ў 37-м паэта Валерыя Маракова. Цяпер штогод 29 кастрычніка беларуская грамадскасць адзначае Дзень памяці ахвяраў сталінскіх рэпрэсій.

Кожны дзесяты


На думку Леаніда Маракова, аўтара шматтомнай энцыклапедыі "Рэпрэсаваныя лiтаратары, навукоўцы, медыкі, работнiкi асветы, грамадскiя i культурныя дзеячы Беларусi", бальшавікі мэтанакіравана вынішчалі ўвесь цвет беларускай нацыі. "Яны растралялі ці выслалі ў канцлагеры 90% беларускіх літаратараў, 100% святароў, амаль усіх дырэктараў заводаў, кожнага трэцяга настаўніка і інжынера… - кажа Маракоў, які за дзесяць год даследавання сталінізму выдаў два дзесяткі кніг. - Ужо ў 30-я гады працавалі сакрэтныя інстытуты НКВД, якія ўбачылі велізарны патэнцыял у геастановішчы рэспублікі. Таму больш за ўсё яны баяліся незалежнасці Беларусі. Каб гэта не адбылося, яны вынішчылі інтэлектуальны генафонд нацыі, напрацаваны за стагоддзі".


Паводле даных розных даследчыкаў, у малох сталінскіх рэпрэсій трапілі ад 600 тысяч да 1,5 мільёна жыхароў Беларусі. Ледзь не кожны дзесяты! Кожная трэцяя-чацвёртая сям’я!

Сярод іх і радзіна маёй прабабулі - Шчаблоўскія.

Крывавая калектывізацыя

Ганна Емяльянаўна Шчаблоўская (у замужстве - Сайкоўская) паходзіла з калісьці заможнай шляхецкай сям’і з вёскі Старая Рудзіца, што ў сярэднявеччы належала Радзівілам і ўваходзіла ў Койданаўскае графства (цяпер - Дзяржынскі раён). Бог падараваў яе бацькам шасцёра сыноў і дзвюх дачок, таму асаблівых праблемаў з вядзеннем гаспадаркі не было. А вось зямелькі не хапала. Яе бацька Емяльян, мой прапрадзед, і ягоны халасты брат усё жыццё дзялілі адну хату і цягам доўгіх гадоў збіралі грошы на дадатковы надзел. Жылі заможна, бо многа працавалі. Мелі найлепшы ў вёсцы дом, дарагі замежны патэфон, каштоўны парцалянавы сервіз і шмат іншых рэчаў, якія для іншых вяскоўцаў былі сапраўдным дзівам. Апранацца любілі па-шляхецку, у модныя строі, ездзілі на ўласнай брычцы...

Аднак назапашаныя з цяжкасцю грошы ім не спатрэбіліся. Емяльян Шчаблоўскі памёр, пасля - ягоны брат, а затым пачалася калектывізацыя. У брамку Шчаблоўскіх раней за ўсіх на вёсцы пастукала бяда. Ператваральнікі ў жыццё тыранскіх ідэяў абвесцілі іх "кулакамі". Лепшую ў вёсцы хату забралі пад калгасную кантору. Шэсць сыноў (братоў Ганны Емяльянаўны) і іхняя маці сталіся "ворагамі народа".

Толькі зусім нядаўна мне ўдалося даведацца, што ж сапраўды здарылася са Шчаблоўскімі. Дарэчы, ніхто не адмяняў Пастанову Вярхоўнага Савета РБ "Аб парадку рэабілітацыі ахвяраў палітычных рэпрэсій 20-80-х гадоў у Рэспубліцы Беларусь", якая дазваляе сваякам рэпрэсаваных азнаёміцца з іх асабістымі справамі ў архівах КДБ.

Двух з іх асудзілі яшчэ ўлетку 1929-га. Вінцэся (Вікенція, 1904 г.н.) - за "кантрабанду". Юзіка (Іосіфа, 1902) - за "шпіянаж на карысць Польшчы", мяжа з якой пралягала зусім непадалёк ад Старой Рудзіцы. Прысуд абодвум - 3 гады працоўна-папраўчых лагераў - выносіла Асобная нарада пры Калегіі ОГПУ. Юзік яшчэ падчас папярэдняга зняволення захварэў на сухоты і хутка памёр. Вінцэся адправілі па этапе ва УСЛОН ГУЛАГа ОГПУ ў Кемь Карэльскай вобласці. Ягоны далейшы лёс невядомы.

Верагодна, пасля арышту братоў Віктар Шчаблоўскі пераехаў з роднай вёскі. На момант арышту ў жніўні 1937-га ён працаваў вартаўніком на будоўлі тэхнікума на станцыі Орша. 3 лістапада 1937 пастановай НКВД СССР і пракурора СССР за "антысавецкую агітацыю" Віктара прысудзілі да найвышэйшай меры пакарання. Праз 23 дні яго расстралялі.

Нарэшце, 10 кастрычніка 1939 года арыштавалі, а напярэдадні Калядаў 24 снежня 1940 года судзілі за "антысавецкую дзейнасць" Франака (Франца) Шчаблоўскага (1912). Прысуд Асобнай нарады пры Калегіі ОГПУ - 8 гадоў лагераў. Яго выслалі ў Варкутлаг, дзе, паводле інфармацыі з асабістай справы, чацвёрты брат маёй прабабкі і памёр 3 кастрычніка 1943 года.

Усе яны былі рэабілітаваныя ў 1989 і 1992 гадах.

Изображение
"Польскі шпіён" Юзік Шчаблоўскі памёр яшчэ да высылкі ў ГУЛАГ.

Фантастычны пабег


У архівах КДБ Беларусі няма ніякай інфармацыі пра двух астатніх братоў Шчаблоўскіх, таксама абвешчаных ворагамі народа. І вось чаму. Паводле сямейнай гісторыі, Янака і Волеся разам са старэнькай маці Сабінай, маёй прапрабабуляй, адправілі па этапе на Алтай. Там, аднак, вольналюбівыя хлопцы надоўга не забавіліся і разам з маткай уцяклі дадому. Як ім ўдаўся гэты цуд, назаўжды застанецца таямніцай. Вядома толькі, што дабіраліся Шчаблоўскія доўгія месяцы. Рухаліся пешкі, плылі на чаўне - уначы. Удзень хаваліся па лясах, хмызняках, сілкаваліся тым, што траплялася на шляху, чым дзялілася прырода. Бог дапамог. Дайшлі.

Изображение
Волесь Шчаблоўскі ўцёк ад Саветаў у Шатландыю.

Матулю браты завезлі да сястры Мані ў вёску Магалеўшчына, што і сёння месціцца ў некалькіх кіламетрах ад Станькава. Самі цудоўна разумелі, што застацца на роднай зямлі ў іх шанцаў не было. Таму Янка і Волесь перайшлі савецка-польскую мяжу і імігравалі ў Брытанію. Калі гэта адбылося, невядома. Як невядома і тое, у чыім войску яны адваявалі Другую сусветную вайну. Можа, у 2-м Польскім корпусе генерала Андэрса? Па вайне наша радзіна атрымала ад братоў некалькі польскамоўных лістоў і фотакартку. З пажоўклага здымку яны весела паглядалі з дзівосным для нас звязкам бананаў у руках. Апошні іх допіс датаваны 1965 годам. Адваротны адрас на канверце: Glasgow, Scotland.

"Мае каханыя, што да нас, то, дзякаваць Богу, жывецца нам дужа добра. Хоць мы і за мяжой, але як хочаш нешта мець, трэба таксама працаваць. Толькі мы працуем у сябе і на сябе. Хапае часу паехаць за горад, на паляванне. Са здароўем, дзякаваць Богу, таксама ўсё нармалёва", - апісвалі яны свой новы побыт.

Пры гэтым браты Шчаблоўскія, адарваныя ад усяго роднага, пачуваліся глыбока няшчаснымі. Чаго варты толькі гэты радок: "Але гэткі мой лёс... Я не ведаю, што прынясе мне наступны дзень, я ніколі не быў шчаслівы - ані ў маладосці, ані цяпер", - пісаў Волесь Шчаблоўскі, у якога на радзіме засталася жонка і дачка. Найхутчэй, браты так і не стварылі ў выгнанні новыя сем’і. Іх сувязь з радзімай перапынілася. Калі яны пакінулі гэты свет і дзе знайшлі апошні прытулак, таксама загадка. Зразумела адно: на іх род Шчаблоўскіх перапыніўся.

Изображение

"Няхай гарыць ён у пекле!"


Страціўшы братоў, мая прабабуля Ганна Емяльянаўна ўратавалася толькі таму, што да таго часу ўжо пакінула сямейнае гняздо. У маладосці ёй вельмі падабаўся праваслаўны хлопец, аднак прысуд родных быў няўмольным: "За кацапа не пойдзеш! Шукай сабе нармальнага чалавека, каталіка". Вынікам, яна выйшла замуж толькі ў 27 гадоў за збяднелага селяніна Уладзіміра Сайкоўскага з вёскі Машчонае. Расправіўшыся з братамі жонкі Шчаблоўскімі, сталінскія каты прыйшлі і ў яго хату, з якой выцягнулі ўсё больш-менш каштоўнае: дарагое футравае паліто, той самы патэфон, фарфоравы сервіз... Баючыся за ўласнае жыццё (ягонага брата раскулачылі ў 1930-м, асудзіўшы на 3 гады канцлагера), Уладзімір Сайкоўскі, які працаваў ў калгасе брыгадзірам, ад усяго адхрышчваўся: "Гэта не маё, гэта ўсё жончына! Забірайце яе!"

Няшчаснай Ганне Емяльянаўне заставалася толькі горка плакаць: па сваім гаротным лёсе, мужу-бедаку і шасці рэпрэсаваных братах, якіх яна ўзгадвала да апошніх дзён.

Калі Сталіна не стала, яна прамовіла: "Дзякуй Богу, гэтаму злыдню прыйшло пакаранне! Няхай гарыць ён у пекле!".




Утянула с TUT.BY

_________________
Я живу, в суете мельтеша,
а за этими корчами спешки
изнутри наблюдает душа,
не скрывая обидной усмешки.

И. Губерман


Кто живет по книжкам, рискует умереть от опечатки (Альберт Эйдус)


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 29-10, 18:32 
Не в сети
Буря в пустыне
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 29-05, 09:29
Сообщения: 6025
День памяти. Как сталинисты уничтожили мою семью.

Кастусь ЛАШКЕВІЧ, ТUT.BY


72 года назад , в ночь с 29 на 30 октября 1937 года у застенках минской внутренней тюрьмы НКВД – «американки» были расстреляны 103 белорусских интеллектуала. Литераторы Алесь Дударь, Михась Чарот, Изи Харик, Платон Головач, Михась Зарецкий, наркомы просвещения Александр Чернушкевич и юстиции БССР Максим Левков, ректор БГУ Ананий Дьяков… Неприкрытую правду и списки расстрелянных в Архиве Президента РФ за подписями Сталина и Молотова несколько лет назад отыскал Леонид Макаров – племянник расстрелянного в 37 году поэта Валерия Макарова. Теперь ежегодно 29 октября белорусская общественность отмечает День памяти жертв сталинских репрессий.

Каждый десятый.

По мнению Анатолия Макарова, автора многотомной энциклопедии «Репрессированные литераторы, ученые, медики, работники просвещения и образования, общественные и культурные деятели Беларуси», большевики целеустремленно уничтожали весь цвет белорусской нации. «Они расстреляли или сослали в концлагеря 90% белорусских литераторов, 100% священников, почти всех директоров заводов, каждого третьего учителя и инженера… - рассказывает Макаров, который за 10 лет исследования сталинизма издал два десятка книг.. – Уже в 3
Годы работали секретные институты НКВД, которые увидели огромный потенциал в географическом положении республики. Поэтому больше всего они боялись независимости Беларуси. Чтобы этого не случилось, они уничтожили интеллектуальный генофонд нации, наработанный веками».

По данным разных исследователей, в молох сталинских репрессий попали от 600 тысяч до 1,5 миллиона жителей Беларуси. Почти каждый десятый! Каждая третья-четвертая семья!
Среди них и родственники моей прабабушки – Щебловские.

Кровавая коллективизация

Анна Емельяновна Щебловская (в замужестве Сайковская) происходила из когда-то зажиточной семьи шляхтича с деревни Старая Рудица, которая в Средневековья принадлежала Радивилам и входила в Койдановское графство (теперь Дзержинский район Минской области). Бог подарил ее родителям шестерых сыновей и двух дочерей, поэтому проблем с ведением хозяйства в семье не было. А вот земли не хватало. Ее отец Емельян, мой прапрадед, и его холостой брат всю жизнь делили одну хату и на протяжении долгих лет собирали деньги на дополнительный надел. Жили зажиточно, потому что много работали. Имели самый лучший в деревне дом, дорогой заграничный патефон, ценный фарфоровый сервиз и много других вещей, которые для других сельчан были настоящим чудом. Одеваться любили как шляхта, модно, ездили на собственной бричке…

Однако собранные с трудом деньги им не понадобились. Емельян Щебловский умер, после – его брат, а затем началась коллективизация. В ворота Щебловских раньше завсех в деревне постучалась беда. Претворители в жизнь тиранских идей назвали их «кулаками». Лучший в деревне дом забрали под колхозную контору. Шесть сыновей (братьев Анны Емельяновны) и их мать сделались «врагами народа».

Только совсем недавно мне удалось узнать, что же на самом деле случилось со Щебловскими. К слову, никто не отменял Постановление Верховного Советс РБ «О порядке реабилитации жертв политических репрессий 20-80 годов в Республике Беларусь», которое разрешает родственникам репрессированных ознакомиться с их личными делами в архивах КГБ.

Двоих из них осудили еще летом 1929-го. Викентия (1904 г.р.) за «контрабанду». Юзика (Иосифа, 1902 г.р.) – за «шпионаж в пользу Польшы», граница с которой пролегала совсем неподалеку от Старой Рудицы. Приговор обоим – 3 года трудово-исправительных лагерей – выносила Особая комиссия при Коллегии ОГПУ. Юзик еще во время предварительного заключения заболел туберкулезом и умер. Викентия отправили по этаму в УСЛОН ГУЛАГа ОГПУ в Кемь Карельской области. Его дальнейшая судьба неизвестна.

Вероятно, после ареста братьев, Виктор Щебловский переехал с родной деревни. В момент ареста в августе 1937-го он работал сторожем на строительстве техникума на станции Орша. 3 ноября 1937 постановлением НКВД СССР и прокурора СССР за «антисоветскую агитацию» Виктора приговорили к высшей мере наказания. Через 23 дня его расстреляли

Наконец, 10 октября 1939 года арестовали, а накануне Рождества 24 декабря 1940 года судили за «Антисоветскую деятельность» Франека (Франца) Щебловского (1912 г.р.). Приковор Особой комиссии при Коллегии ОГПУ – 8 лет лагерей. Его сослали в Воркутлаг, где, по информации из личного дела, четвертый брат моей прабабушки и умер 3 октября 1943 года.

Все они были реабилитированы в 1989 и 1992 годах

Фантастический побег.

В архивах КГБ Белоруссии нет никакой информации про двух остальных братьев Щебловских, также объявленных врагами народа. И вот почему. По семейтой истории, Янека и Олеся вместе со старенькой матерью Сабиной, моей пропробабкой, отправили по этапу на Алтай. Там, однако, свободолюбивые парни надолго не задержались и вместе с матерью сбежали домой. Как им удалось такое чудо, навсегда останется тайной. Известно только, что добирались Щебловские долгие месяцы. Двигались пешком, плыли на челне – ночью. Днем прятались по лесам, зарослям, питались тем, что попадалось на пути, чем делилась природа. Бог помог. Дошли

Мать братья завезли к сестре Мане в деревню Моголевщина, которая и сегодня располагается в нескольких километрах от Станьково. Сами прекрасно понимали, что шансов остаться на родной земле у них не было. Поэтому Янек и Олесь перешли советско-польскую границу и эмигрировалив Британию. Когда это случилось – неизвестно. Как неизвестно и то, в какой армии они отвоевали Вторую мировую войну. Может, во 2-м Польском корпусе генерала Андерса? После войны наша семья получила от братьев несколько писем на польском языке и фотокарточку. С пожухлого снимка они весело поглядывали с дивными для нас связками бананов в руках. Последнее их письмо дотировано 1965 годом. Обратный адрес на конверте : Glasgow, Scotland

«Мои любимые, что до нас, то, слава Богу, живется нам очень хорошо. Хоть мы и за границей, но если хочешь что-нибудь иметь, также нужно работать. Только мы работаем у себя и на себя. Хватает времени поехать за город, на охоту. Со здоровьем, благодаря Богу, также все нормально», - описывали они свой новый быт.

При этом браться Щебловские, оторванные от всего родного, , чувствовалось, глубоко несчастны. Чего стоит только эта строка: «Но такова моя судьба… Я не знаю, что принесет мне будущий день, я никогда не был счастлив – ни в молодости, ни теперь», - писал Олесь Щебловский, у которого на родине остались жена и дочь. Скорее всего, браться так и не создали в изгнании новые семьи. Их связь с родиной прервалась. Когда они покинули этот мир и где нашли последнее пристанище, тоже загадка. Ясно одно: на них род Щебловских прервался.

«Пусть горит он в аду!»

Потеряв братьев, моя пробабка Анна Емельяновна, спаслась только потому, что до того времени уже оставила семейное гнездо. В молодости ей очень нравился православный хлопец, но приговор родных был неумолим: «За кацапа не пойдешь» Ищи себе нормального человека, католика». В итоге, она вышла замуж только в 27 лет за бедного крестьянина Владимира Сайковского с деревни Мощеное. Расправившись с братьями жены Щебловскими, сталинские каратели пришли и в его хату, с которой вытянули все более-менее ценное: дорогое меховое пальто, тот самый патефон, фарфоровый сервиз… Боясь за собственную жизнь (его брата раскулачили в 1930-м , осудив на 3 года концлагеря), Владимир Сайковский, который работал в колхозе бригадиром, от всего отрекался: «Это не мое, это все жены! Забирайте ее!»

Несчастной Анне Емельяновне оставалось только горько плакать: по своей тяжелой судьбе, мужу-горемыке и шести репрессированных братьях, которых она вспоминала до последних дней.

Когда Сталина не стало, она промолвила «Спасибо Богу, этому злодею пришло наказание! Пусть он горит в аду!»

_________________
Я живу, в суете мельтеша,
а за этими корчами спешки
изнутри наблюдает душа,
не скрывая обидной усмешки.

И. Губерман


Кто живет по книжкам, рискует умереть от опечатки (Альберт Эйдус)


Вернуться к началу
 Профиль  
 
Показать сообщения за:  Поле сортировки  
Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 2 ] 

Часовой пояс: UTC + 3 часа


Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 0


Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения

Перейти:  
cron
Powered by Forumenko © 2006–2014
Русская поддержка phpBB
Besucherzahler Marry a Russian Woman
счетчик посещений